در حال بارگذاری ...
یکشنبه 29 فروردین 1400
 • جوانان " پیشرو در کنترل بیماری کرونا ویروس

  " جوانان " پیشرو در کنترل بیماری کرونا ویروس

  چگونه در زمان همه گیری کرونا ایمن بمانیم و همزمان با اضطراب کنار بیایم؟

  این روزها خیلی ها اضطراب ابتلا به ویروس کرونا را دارند.اضطراب واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است.اما اگر شدید و طولانی شده و رنج ایجاد کند زندگی را مختل می کند. اضطراب می تواند روی سیستم ایمنی تاثیر منفی داشته باشد و بدن را در برابر بیماری ها تضعیف کند.گاهی نیز اضطراب باعث رفتارهای ناکار آمد می شود. برای مثال ممکن اسست باعث شود مکررا اخبار اشتباه یا ناخوشایند را برای هم ارسال کنیم و پیام های درست و دستورالعمل های علمی را ندیده بگیریم. کارهایی که فرد مبتلا به اضطراب انجام می دهد و چرخه ی اضطراب خودش و دیگران را بیشتر می کند عبارت است از جست و جوی مداوم خبر در رسانه ها-شبکه های اجتماعی نامعتبر- عدم اطمینان و بزرگ نمایی خطرات از ویژگی های افراد مضطرب است. اشخاصی که از قبل دچار اختلال اضطراب منتشر و اختلال اضطراب بیماری و اختلال وسواسی خبری بوده اند در این شرایط اضطراب بیشتری را تجربه می کنند.

  با اضطراب ناشی از ابتلا به بیماری چگونه برخورد کنید؟

  1. دست هایتان را مکررا بشویید. این موثرترین روش برای پیشگیری از بیماری است.
  2. به دنبال اطلاعات دقیق باشید و این اطلاعات را از منابع معتبر مثل سازمان جهانی بهداشت-وزارت بهداشت و سایت های دانشگاه علوم پزشکی بگیرید. می توانید سوالات خود را از سامانه سلامت با شماره 190 بپرسید. البته نیازی نیست بیش از روزی یک یا دو بار اخبار را چک کنید.
  3. قبل از باز نشر اخبار از درستی آن مطمئن شوید. انتشار اخبار نادرست اضطراب اطرافیان و جامعه را زیاد می کند.
  4. بدانید این اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه گیر نیست. کشنده ترین بیماری نیز نیست. شاید جالب باشد که بدانید از هر صد نفری که مبتلا به این بیماری می شوند دو نفر ممکن است که جانشان را از دست بدهند. در ضمن بعضی از بیماری ها که چندان جدی گرفته نمی شود مرگ و میر بالایی دارند. برای مثال سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سل جان خود را از دست می دهند.
  5. اگر برای رعایت ایمنی ساعات طولانی در منزل هستید سعی کنید در خانه فعال باشید و بیکار نمانید. تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید.
  6. برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت بروید و خود را مدت طولانی در خانه حبس نکنید
  7. با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنید. صحبت درمورد نگرانی ها به بهتر شدن حال شما کمک می کند ولی صحبت های خود را به اخبار کرونا ویروس محدود نکنید.
  8. سعی کنید بر مواردی که روی آن کنترل دارید تمرکز کنید. از روش هایی که قبلا برای کاهش اضطراب و استرس شما موثر بوده استفاده کنید. برای مثال روش های آرام سازی را به کار ببرید. فیلم تماشا کنید یا هر فعالیت لذت بخشی که شما را آرام می کند.
  9. اگر احساس می کنید تحت فشار زیادی هستید یا انجام کارهای روزمره برای شما سخت شده با پزشک- روان پزشک یا روانشناس مشورت کنید.

                                              آزاده شکری کارشناس مسئول واحد سلامت جوانان مرکز بهداشت شرق کرج

  نظرات کاربران